Door Marnix Boot
09/01/2011
Kabelkost: The Oath
Nog meer moois op Nederland 2 en weer eentje voor de recorder. Ditmaal niet enkel omdat deze op een weinig Christelijk tijdstip draait (23:30) op een doordeweekse dag, maar ook omdat het er eentje is om te bewaren en nog eens te kijken.
The Oath is het tweede deel in het drieluik The New American Century van regisseuse Laura Poitras. Een uiteindelijk drietal documentaires over het America van na 9/11. Poitras' eerste, My Country, My Country toonde de Amerikaanse bezetting van Irak. Haar laatste moet ingaan op de rechtzaken n.a.v. dé terreurdaad. The Oath wordt getipt als Oscar kanshebber, wat een tweede nominatie voor Poitras zou betekenen nadat deze eer haar al ten deel viel voor My Country, My Country.
The Oath toont het leven van Abu Jandal. Tegenwoordig een taxichauffeur in Yemen, maar ooit de bodyguard van de meest gezochte man ter wereld, Osama bin Laden. Jandal was daarnaast ook verantwoordelijk voor het onderbrengen van Bin Laden's nieuwe rekruten en de begeleiding daarvan. Een daarvan, Salim Hamdan, door Jandal zelf gerekruteerd, wordt zijn zwager nadat zij trouwen met zusjes op aanwijzing van Bin Laden. Hamdan volgen we ook, maar dan via de brieven die hij vanuit Guantanamo Bay stuurt aan zijn familie. Hamdan werd in Afghanistan opgepakt en moest uiteindelijk 7 jaar zien vol te maken. Zijn rechtzaak deed veel stof opwaaien over de handelswijze van de VS aldaar. Een, nog verder, ontluisterende kijk op de 'War on Terror'.
The Oath: woensdag 12 januari, 23:30 uur op Nederland 2